Proč mentoring
Mentoring patří mezi osvědčené – jakkoliv často dosud absentující – způsoby, jak nejen v akademické sféře a lékařství pomoci začínajícím a méně zkušeným osobám v dalším rozvoji, řešení jejich individuálních situací a potřeb a jak přispívat k prosazování rovných příležitostí všech lidí v závislosti na jejich individuálních schopnostech. Děje se tak skrze možnost sdílení zkušeností a hledání odpovědí na otázky, které každodenní život a praxe přinášejí (odborné i zcela praktické), a to včetně důrazu na slaďování osobních, rodinných a pracovních povinností, jež jsou zejména pro mladé lékařky/lékaře, vědkyně/vědce a odborné pracovníky a pracovnice obzvlášť náročné, jelikož se odehrávají v době, kdy řada lidí zakládá rodiny či mají malé děti, pečují o jiné osoby anebo řeší jiné náročné životní situace.
Mentoring je současně oboustranně přínosný a má své benefity nejen pro tzv. mentees, ale také pro mentorující osoby, které mají možnost rozvíjet svoje kompetence v této oblasti a prostřednictvím sdílení svých zkušeností se zamýšlet na vlastními hodnotami a profesním životem.
Koncepce mentoringu v našem projektu
Cílem našeho programu je pomoci lékařkám a lékařům ve fázi počátků nebo při návratu po přerušení jejich profesní kariéry, ať už klinické či vědeckovýzkumné, v dalším profesním i osobním rozvoji právě prostřednictvím mentoringu. Do programu se mohou zapojit i motivovaní/é studující závěrečných ročníků medicíny.
Naším záměrem je postupně pilotně vytvořit a zavést formalizovaný mentoringový program, v úvodu však půjde spíše o neformální kontakt, spočívající v propojování jednotlivých mentorů/mentorek s mentees a zjišťování a naplňování vzájemných představ a potřeb. Kromě párového mentoringu v rozsahu a formě domluvené mezi mentorem/metorkou a mentee plánujeme také občasná skupinová setkání (on-line či osobně), jejichž cílem bude debatovat o aktuálních otázkách se zajímavými hosty/hostkami a nacházet společná nová řešení a impulzy pro vlastní rozvoj.
Budoucí mentory a mentorky plánujeme proškolit v otázkách mentoringu a souvisejících tématech, zejména komunikaci a netechnických dovednostech. Mentorem/mentorkou se může stát kdokoliv se schopností pozitivní motivace nezávisle na věku nebo dosaženém stupni kvalifikace (peer princip) a nebráníme se ani zapojení odborníků a odbornic z jiných oborů nebo ze zahraničí. Prostor chceme věnovat také supervizi pro mentorující, aby i oni a ony měli možnost dále se v této specifické oblasti rozvíjet a reflektovat svoje zkušenosti z ní. Jedním z výstupů projektu bude i příručka zaměřující se právě na mentoring v oblasti medicíny.
V případě zájmu o zapojení do mentoringového programu jako mentor/ka či mentee se neváhejte obrátit na koordinátorku a koordinátora této aktivity, kterými jsou (prosíme, pište současně oba emaily):
- lékařka-chiruržka 1. LF UK Barbora East (barbora.east@fnmotol.cz) a
- genderový expert a etik SoÚ Josef Vošmik (josef.vosmik@soc.cas.cz).